Dorota Kania Dorota Kania
6181
BLOG

ABW kłamie ws.inwigilacji śp.Prezydenta

Dorota Kania Dorota Kania Polityka Obserwuj notkę 91

Na koniec dnia przytaczam moje oświadczenie, które znalało się na niezaleznej.pl i wpolityce.pl. Jeżeli rzeczywiście jest tak, twierdzi rzecznik ABW, to czy gromadzone są także poufne dane VIP-ów? Czy te osoby wiedzą o tym, że są inwigilowane? Dlaczego nic o tym nie mówino w lutym, gdy po raz pierwszy pojawiły się inforamcjie o inwigilacji Głowy Państwa? Czy mamy do czynienia z inwigilacją polityków?

 

Nie jest prawdą, że wprowadzenie danych Lecha Kaczyńskiego do bazy CAT ABW było „standardową procedurą”. Prokuratura, która badała, czy śp. Prezydent był inwigilowany, sprawdziła tylko dwa dni (26-27 listopada 2008 r.), a następnie stwierdziła, że inwigilacji nie było. Nie sprawdzała również bazy CAT ABW.

„Gazeta Polska” jest w posiadaniu dokumentów, które świadczą, że służby zbierały na Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wszystkie informacje, także najbardziej poufne. Najważniejsze jest to, że rejestracja prezydenta nastąpiła poza jego wiedzą.

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po raz kolejny informuje, że nie inwigilowała śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, co potwierdziła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. W bazach Centrum znajduje się katalog najważniejszych osób w państwie, podlegających ochronie w ramach systemu antyterrorystycznego RP. Podobne rekordy mają Prezes Rady Ministrów, ministrowie i inni wysocy urzędnicy państwowi- napisała w specjalnym oświadczeniu rzeczniczka Agencji Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.



Poza tym rzecznik ABW nie pisze całej prawdy. Owszem, prokuratura stwierdziła, że prezydent Lech Kaczyński nie był inwigilowany, ale sprawdzała tylko dwa dni. Poniżej publikujemy pytania i odpowiedzi prokuratury:

Mail do prokuratury

Witam

W związku z planowaną publikacją uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania

1. Jakie dokumenty badała prokuratura w związku z zawiadomieniem posłów PiS w sprawie inwigilacji Lecha i Marii Kaczyńskich?

2. Czy prokuratura w związku z tym postępowaniem sprawdzała Bazę Wiedzy Operacyjnej CAT ABW?

3. Czy prokuratura w związku z tym postępowaniem opierała się tylko na dokumentach przekazanych przez ABW, czy też miała inne. Jeżeli tak, to jakie?

4. Czy w związku z tym postępowaniem sprawdzano tylko okres, w którym miał miejsce tzw. incydent gruziński i czas powstania i przekazania raportu CAT ABW w tej sprawie, czy też był to inny okres. Jeżeli tak, to jaki?

W związku z cyklem wydawniczym gazety uprzejmie proszę o odpowiedź dzisiaj tj.29 sierpnia do godziny 17.00


Odpowiedzi prokuratury

W związku z pytaniami dotyczącymi podejmowanych przez Prokuraturę Okręgową w Płocku czynności sprawdzających w sprawie V Ds 12/11 uprzejmie informuję, że

Ad 1) Prokuratura opierała się na dokumentach jawnych i niejawnych zawartych w aktach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie ujawnienia tajemnicy służbowej zawartej w treści „raportu sytuacyjnego dot. incydentu związanego z oddaniem strzałów w pobliżu kolumny Prezydentów RP i Gruzji w Ałchagori przy granicy z Osetią Południową w dniu 23 listopada 2008 roku” sygn. V Ds. 247/08.

Ad 2) Nie była sprawdzana baza danych CAT (ABW).

Ad 3) Jak już wyżej podałam, prokurator zapoznawał się z istotnymi dla wyjaśnienia sprawy dokumentami ze śledztwa V Ds. 247/08 w tym min. postanowieniami o żądaniu wydania rzeczy oraz postanowieniami o zwolnieniu z tajemnicy służbowej i żądaniu wydania wykazu połączeń, z treścią opinii biegłych z zakresu badań dokumentów Zakładu Kryminalistyki i Chemii Specjalnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (obecnie Biuro Badań Kryminalistycznych ABW). Ponadto do akt sprawy V Ds. 12/11 załączono kopię odpowiedzi Zastępcy Szefa ABW dot. rzekomej inwigilacji Prezydenta RP i jego małżonki , skierowaną do Przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Ad 4) Przedmiotem postępowania sprawdzającego objęty był okres 26-27 listopada 2008 roku.

Na zakończenie chcę podkreślić, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa postanowieniem z dnia 28 kwietnia 2011 roku sygn. XIV Kp 855/11 utrzymał w mocy postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego we wskazanej wyżej sprawie i w uzasadnieniu podniósł, że „przeprowadzone przez prokuratora czynności w toku postępowania sprawdzającego tj. niezbędne dokumenty i informacje dot. śledztwa V Ds. 247/08 oraz informacje odnoszące się do działań podjętych w tym zakresie przez ABW doprowadziły do prawidłowej oceny o braku faktycznej podstawy do wszczęcia postępowania przygotowawczego.”

Z poważaniem Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku – Iwona Śmigielska-Kowalska.

 

Dziennikarka, pisarka ( "Resortowe dzieci" i nie tylko), scenarzystka, reżyser

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka